Barvení a finální úprava

Barvený pedig můžete již koupit hotový. Druhou z možností je pokusit se o to vlastními silami. Výsledkem může být zcela nová barva. Pedig barvíme mořidly na dřevo nebo barvami na textil.

Z barev na textil volíme ty na bavlnu. V nabídce je celá škála výrobců a barev. Pokud nám nedostačuje nabídka, můžeme se pokusit výslednou barvu změnit – postupujeme obdobně jako u míchání barev při malování. Barvíme jednotlivé pruty smotané lehce do klubíčka, tak aby se barva mohla dostat ve stejném množství do všech zákoutí. Jakmile dosáhneme výsledné barvy, nezapomeneme na ustálení barvy – nejčastěji v octové lázni. Po té je nutné pedig nechat proschnout na dobře větraném místě. Pamatujeme, na to, že rád chytá plíseň. S barveným pedigem pracujeme stejně jako s nebarveným.

Moření mořidly na dřevo můžeme opět barvit jednotlivé pruty nebo již hotový výrobek. V nabídce je spousta odstínů od různých výrobců. Výrobci nabízejí jak barevné odstíny, tak odstíny, které připomínají jednotlivé dřeviny. Mořidla můžeme i míchat a dosáhnout tak nových barevných možností pro hotový výrobek.

Pokud chceme výsledný výrobek používat pro styk s potravinami, nezapomeneme zkontrolovat, zda použitá barva je toxická.

Finální úprava

Hotový výrobek můžeme nechat proschnout a již dále neupravovat. Takový výrobek bude měnit svou barvu působením sluníčka postupně do žlutavé následně do šedé. Osvěžení barev můžeme provést vyčištěním kartáčkem v lázni se savem, ale již nikdy nebude vypadat jako dřív.

Pokud chceme déle zachovat původní barvy je vhodné hotový koš upravit. Můžeme použít voskování nebo lakování.

Voskování včelím voskem

Pro voskování pedigu použijeme včelí vosk. Vosk rozpustíme v plecháčku na plotně a štětcem navoskujeme výrobek. Navoskovaný výrobek položíme na papír na pečení a necháme zapéct v troubě při teplotě 80 – 100°C. Pozor při vyšších teplotách nebo delší době v troubě má vosk tendenci se pálit. Případný přebytečný vosk z pečícího papíru můžeme setřít a nechat na pozdější použití. Výrobek upravený voskem má tmavší – hnědší barvu než výrobek upravený lakováním.

Lakování

Pedig lakujeme barvami na dřevo. Já protože převážně výrobky využívám v kuchyni, vše lakuji lakem nezávadným a určeným pro styk s potravinami nebo dětskými hračkami. Většinou používám lak matný, aby nebylo moc znatelné lakování na výrobku. Na našem trhu najdete několik výrobců, laky po styk s potravinami mají však vyšší cenu. Používám lak, který se ředí vodou. Lak naředím v poměru 1 : 3 s vodou a dobře promíchám. Takto zředěným lakem natřu výrobek ze všech stran. Většinou postup opakuji 3x. Výrobek nechávám mezi lakováním proschnout a suším položený na kouscích zbylého pediku, abych neměla na hranách otisky. Při schnutí výrobek otáčím, protože lak má hlavně v prvních chvílích tendenci stékat. Vysokým naředění laku docílím toho, že lak na výrobku nevytváří nevzhledné kapky a mohu tak lépe kontrolovat výsledný vzhled výrobku.

Váš team kuliCZka.cz